Ako to vidím ja

Autor: Jozef Martinec | 15.1.2016 o 10:48 | (upravené 15.1.2016 o 17:24) Karma článku: 3,14 | Prečítané:  223x

Necítim sa, a ani nechcem byť analytikom alebo komentátorom zlatomoraveckých „udalostí“, ale k odmenám na MsÚ sa vyjadrím.

Negatívne skutočnosti, udalosti a stavy je potrebné verejne pranierovať.

Tie, o ktorých sme presvedčení, že sa pripravujú alebo nastanú musia byť pod tlakom a kontrolou verejnosti. Napríklad globálne otepľovanie alebo lokálne, depolymerizácia v Zlatých Moravciach.

Tie, ktoré sa už stali je potrebné verejne odsúdiť. V takom prípade je potrebné zatlačiť na zodpovedných, hľadať kde sa stala chyba a zabrániť jej opakovaniu. V prípade neadekvátnych a nemorálnych odmien pre niektorých funkcionárov MsÚ je okrem konkrétnych zodpovedných funkcionárov (ekonóm, prednosta, primátor) vinníkov viac.

Je normálne, až žiadúce v akejkoľvek organizácii motivovať zamestnancov a žiadať „naviacprácu“ .Odmenou môže byť funkčný postup ,finančná odmena, iné benefity, napr. extra dovolenka, kúpeľná liečba, hodnotnejšie stravné lístky. V každom prípade musí byť model odmien jasne určený dopredu.

Problém je v tom, že v Zlých Moravciach poslanci nevedeli, že v rozpočte úradu je "vata“ aj na odmeny a neexistuje model odmien ani kritériá pre udeľovanie odmien. Takže pri absentujúcom charaktere a zodpovednosti kompetentných nastávajú neželané situácie. Pri schvalovaní rozpočtu na rok 2015 na rokovaní v Chyzerovciach sa riadili heslom „lepší zlý rozpočet, ako žiaden“. Len neodporovať, diskusia k rozpočtu žiadna. Akí sme dobrí. Veď v minulosti sa rozpočty schvalovali celé mesiace. Preto píšem, že vinníkov je viac. Keď si spomeniem na zníženie výdajov príspevkových organizácií o 15% príkazným listom, odstupným pre nenahraditeľných funkcionárov po voľbách, opravu strechy Daňového úradu, na riaditeľské rošády v Záhradníckych službách, tých päť poslancov s kyticou pri dverách exprimátorky je žalostne málo.

Riadiť ľudí je najťažšia, najzodpovednejšia a najkrajšia práca. (Ak sa podarí).  Vo verejných službách ju môžu robiť len ľudia charakterní a zodpovední. Ak by vyššie menovaní takí boli, tak nemôžu urobiť rozdiel v odmenách  medzi susediacim funkčným zaradením, ved.oddelenia – referent viac ako 1000 euro. V takom prípade treba týchto referentov prepustiť pre neschopnosť. 

Pre objektivitu je potrebné uviesť, že takto sa odmeňovali vedúci aj roky predtým a v rozpočte na rok 2016 sa nič nezmenilo (zostala vata na  príslušnom účte). Minimálne pán poslanec, exprednosta, by to mohol potvrdiť.

Zdá sa, že v meste je vo financiách veľký neporiadok. Súhlasím so zverejnením neduhov v lokálnych médiách, na Facebooku, ale odmietol by som televízne vystúpenie v celoslovenskom médiu. Vysvetlím inokedy.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?